Mistä kirjailija keksii aiheensa kirjaan? Joskus aihe voi liipata läheltä omaa elämää, omaa kokemusmaailmaa. Nyt syksyllä ilmestyy minun ja Annen kirjoittama yhteisromaani sekä mieheni Markun kanssa tehty sarjakuva, jotka molemmat käsittelevät yhtä lempiharrastuksistani: tietokoneella ja pelikonsolilla pelaamista.
Millaista voisi olla tulevaisuuden konsolipelaaminen? Hokuto Manga –kilpailualbumiin valikoitunut sarjakuvamme ”Huomisen tukkilaiset” on pieni tarina siitä, kuinka tulevaisuudessa ammennetaan peleihin suomalaisesta kulttuurista. Niin intialaiset kuin japanilaiset haluavat pelata tukkilaisjätkää ja laulaa Tapio Rautavaaraa. Tätä sarjakuvaa tehtiin ennen Nintendo Wii:n maailmanvalloitusta eli oli sinänsä hauska huomata, että ehkäpä pelaaminen on muuttumassa tietokoneen ruudun edessä kököttämisestä tanssiin ohjainkapuloiden kanssa.
Devoted Souls – peliromaani vuorostaan käsittelee pelaamista nuoren naisen näkökulmasta. Kirjaan on luotu oma pelimaailmansa, joka edustaa sellaista MMORPG-peliä, jollaista minä itse haluaisin pelata tai ainakin kokeilla. Meidän tekijöiden oma peliharrastuneisuus auttoi kirjoittamaan uskottavasti verkkopelin sosiaalisesta vuorovaikutuksesta. Seikkailut virtuaalimaailmoissa (esim. World of Warcraft, Camelot, Guild Wars ja LotR) auttoivat ymmärtämään pelaamista ja tarkastelemaan sen eri puolia.
Kirjoitin kirjaa kuin pelaisin oikeasti Devoted Souls -nimistä peliä. Täytyi kuvitella hienot polygonigrafiikat, laittaa päähenkilömme Nelli kokemaan pelin eri puolia: yhdessä seikkailemisen intoa ja toisaalta päämäärättömyyttä – mitä tehdä pelissä kun tuttuja pelikavereita ei ole linjoilla. Aistimaailmasta pelissä puuttuvat haju ja tunto: kanssapelaajan testosteronin tuoksua ei voi haistaa eikä linjoille tullutta kaveria voi halata kuin emote-liikkeitä käyttäen.
Kun kirja kohta puoliin syö painokoneen mustetta (toivottavasti ei painovirhepaholaisia), voi vihdoin kurkistaa henkisen kovalevynsä sisään, kaivella muistikuviaan ja ihmetellä mitä kirjoitusprosessista jäi käteen. Ainakin pelaamisen kuvaaminen avarsi omaa visuaalisen ja teknisen kerronnan tajua. Devoted Souls -pelin maailma oli erittäin haasteellinen kuvata, koska se on tyylilajiltaan fantasiaa. Kun fantasiasta on kyse, on vaarana se, että sortuu kliseisiin miekka ja magia -kuvauksiin. Pelin maailma tarjosi kuitenkin aivan omanlaisensa puitteet kehittää erilaisia virtuaalihahmoja, joita ohjailevat oikeat ihmiset. Se oli minulle kirjoittajana kaikkein antoisinta – miten pelifantasiassa todellinen maailma on koko ajan läsnä, ja miten reaalielämässä peli värittää päähenkilön havainto- ja kokemusmaailmaa.
Entä teillä muilla? Millaisista harrastuksista olette itse ammentaneet aiheita kirjoituksiinne?

8 comments
Comments feed for this article
elokuu 2, 2007 klo 8:36 ap
Annika
Kiinnostavaa tuossa kertomassasi kirjan aiheessa, miten peli voi elää ja olla läsnä ns. arkitajunnassa, sukkuloida mielleyhtymiä kuin langat kangaspuissa. Tuntuu kuin se olisi lähellä voimakkaan unen kuvia, tai tietysti myös elokuvan, joka väikähtää mieleen. Unia ja leffoja ei vain yleensä voi hallita, määrätä muuttumaan, niin kuin pelejä. Tosin kerran kyllä näin sellaista unta, jota tiesin pystyväni hallitsemaan — leijuin tiellä kuin siivillä, ja saatoin valita, mitä näkyjä tien laidoilla näin. Olin unessa, mutta jotenkin samaan aikaan tiesin, etten ollutkaan. Kaikki oli väreissä, ja se kokemus oli hurja, voisi kai sanoa että yhtä pelottava kuin kiehtovakin.
Omista harrastuksistani kirjoihini ovat tulleet mukaan linnut. Ehkä siinä yksitoistavuotiaasta kolmentoista ikäiseksi harrastin lintujen tarkkailua, heräsin kesäöisinkin ihan vapaaehtoisesti kolmen aikaan (aina välillä) ja lähdin joko metsään tai meren rannalle. Se oli ihan mahtavan hyvän tuntuista. Kiikarit vain mukaan, ja eväät, pyörän päälle ja matkaan. Muistan vieläkin, miten tarkastelin yhtä pikkulintua keskellä kuusikkoa, kaukaa ja hienotunteisesti. Se puuhaili siellä omia puuhiaan, ja kaikkein tärkeintä oli, etten häirinnyt sitä. Muistan silloin tajunneeni voimakkaasti, mitä tarkoittaa taide-elämys. Se tarkoitti sitä, että unohdin kokonaan itseni, ja eläydyin ihan täydesti katselemaan, mitä se toinen siellä teki.
elokuu 2, 2007 klo 5:32 ip
Terhi
Vau, Eijan tekstistä suorastaan huokui intensiivisyys! Olet tosiaan sisällä pelien maailmassa. Kirja vaikuttaa kiinnostavalta – ja uudenlaiselta. Odotan innolla pääseväni tutustumaan siihen.
Annikan lintukuvaus on kaunis. Toivottavasti niitä tullaan lukemaan tulevistakin kirjoistasi.
Minulle kirja on usein myös haaste päästä harrastamaan/tutkimaan/kokemaan ihan uutta. En nyt puhu benji-hypyistä tai mistään extremestä. Esim. ennen Taivaan tuuliin -kirjan kirjoittamista olin kiinnostunut Ulrike Meinhofista, mutta vasta kirjoitusprosessi “oikeutti” sen, että sain porautua kilometrien syvyyteen aiheeseen.
Seuraavana projektinani olisi, ei enempää, eikä vähempää kuin – katolinen kirkko! Pitäisi sopia tapaaminen, että pääsisin kurkistamaan vähän katolisten arkeen.
Kirjailijuus on hyvä tekosyy työntää nenänsä uusiin asioihin. Mitä tällä rukousnauhalla oikein tehdään? Joskus taustatyön tekeminen on innostavampaa kuin kirjoittaminen.
elokuu 2, 2007 klo 5:48 ip
Eija
Annika:
Miksi muuten mielenkiintoiset ja erikoisimmat unet jäävät aina kesken? Kerran olen herättyäni onnistunut nukahtamaan ja jatkamaan unta siihen mihin jäin. Tavallaan sekin on unenhallintaa.
Tein pienen etsinnän ja googlasin jo kirjojasi. Itse olin hiljattain Korkeasaari-visiitillä tarkkailemassa mm. lehdenleikkaajamuurahaisten elämää. Eläimiä on mukava bongata. Näin helsinkiläistyneenä on ollut yllätys miten paljon itse asiassa tulee nähtyä eläimiä luonnossa. Täällä ne ovat tottuneempia ihmisiin kuin maalla.
elokuu 2, 2007 klo 6:10 ip
Eija
Terhi:
Mitä vaikeampi aihe sen kutkuttavampaa, eikös vain. Katolinen kirkko kuulostaa haasteelliselta ja mielenkiintoiselta!
Myös minulle kirjoittaminen toimii hyvänä motiviivina tutkia uusia asioita, etsiä tietoa ja jopa “harrastaakin” erilaisia juttuja.
Viime aikoina olen miettinyt uusia harrastuksia ihan vain siitä syystä, että haluaisin löytää syvempää elämyskokemusta asioihin, jotta niistä voi kirjoittaakin muutenkin kuin faktatietoihin perustuen. Ehkäpä joku tuleva hobby putkahtaa teksteihin jossakin vaiheessa.
elokuu 3, 2007 klo 11:04 ap
Annika
Eija:
Unet jäävät tosiaan joskus harmillisesti kesken, varsinkin jos joutuu heräämään jotenkin “väkivaltaisesti” kuten vaikka herätyskelloon tai johonkin kirottuun “aamiainen on valmiina” -tyyppiseen häirintään:-) Jos on jotakin odotettavaa, siinä unessa, ja se jää näkemättä (vaikkapa sovittu tapaaminen isän kanssa, joka äkkiä onkin taas hengissä) niin harmittaa tosiaan. Useinkaan unissa ei ole kylläkään sellaista kunnon draamallista kaarta, ainakaan minulla, joten jos loppuu tavallaan kesken se häsläys niin voi olla helpottavaakin…
Tosin kerran yhden unen lopetti taivaallinen, jumalallisesti jylisevä ääni, joka lausui oikein sellaisen loppuyhteenvedon. Ja kerran yksi tuttuni kertoi nähneensä unen, joka keskeytyi aina välillä unimainosten takia. Esiin oli tullut mm. K-kaupan Väiskin pyöreä naama, joka oli sanonut: K-Kaupan Väiski, lihat muusiksi läiski. Ja sitten se varsinainen uni oli taas jatkunut.
elokuu 3, 2007 klo 6:02 ip
Eija
Heh, unimainos kuulosti hauskalta! Mäkin voisin haluta nähdä niitä, niin saisin mainosalan hommissa uusia slogan-ideoita.
elokuu 4, 2007 klo 12:30 ip
anuh
Juu, koko Syysmaa-sarja sai alkupotkun Thief-pelisarjasta. Mun alaa ovat ensisijaisesti ns. first person shooterit, niitä oon pelannut ensimmäisestä Doomista alkaen. Tällä hetkellä odotellaan kieli pitkällä Bioshockia
Mutta Thief on mulle THE peli, ja legendaarisen Looking Glassin keikahdettua halusin tehdä jonkunlaisen pienen tribuutin, ja niinpä aloin kirjoittaa tarinaa naisvarkaiden joukkiosta.
Pelin tunnelma todellakin voi siirtyä arkielämään. Kolmatta Thief-peliä Deadly Shadowsia odotettiin vuosikausia. Kun se vihdoin ilmestyi, me ostettiin sekä PC- että Xbox-versiot, otettiin pari viikkoa lomaa ja istuttiin pimennetyssä kämpässä pelaamassa yötä päivää keskellä kuuminta kesää. Siitä kun lähti kaupassa käymään ja kuuli nurkan takaa askeleita, oli täysi työ estää itseään painautumasta litteäksi seinää vasten… Vartijahan sieltä tietysti oli tulossa
elokuu 9, 2007 klo 3:33 ip
mn
Hihii, minäkin Thiefiä pelanneena muistan tuon tunteen ja säpsähtelyn pelaamisen jälkeen. Ykkös-Thief oli valtava pelielämys, en ollut koskaan pelannut mitään sellaista.
Tietokirjoja kirjoittava saa ja joutuu myös tonkimaan yhtä sun toista, tosin kirjoillani on niin tiivis aikataulu, että aivan kaikkeen ei ole voinut hypätä niin syvälle kuin olisi halunnut. Ja onhan se myös rajauskysymys, olen kirjoittanut yleistajuisia oppaita, joten ei liene järkeä lähteä selvittämään jonkun kiinalaisen kansanosan kulttuuria kokonaisuudessaan
Jos nyt juuri ryhtyisin kirjoittamaan proosaa, pistäisin henkilöni neulomaan ja harrastamaan geokätköilyä
Jälkimmäinen etenkin avaa huimia mahdollisuuksia.